Wedding Day: Planowanie wesela

Witajcie! Zgodnie z zapowiedziami, które pojawiały się na naszych portalach społecznościowych oznajmiamy wszem i wobec radosną nowinę:...


Witajcie!
Zgodnie z zapowiedziami, które pojawiały się na naszych portalach społecznościowych oznajmiamy wszem i wobec radosną nowinę: w tym roku obie wychodzimy za mąż. :) Organizacja wesela pochłania nam wiele wolnego czasu, dlatego postanowiłyśmy podzielić się z Wami naszymi przemyśleniami, inspiracjami, jak i problemami jakie można napotkać podczas planowania ślubu. Dziś pierwszy wpis z serii Wedding Day poświęcony planowaniu wesela. ZACZYNAMY!

Na większości portali poświęconych tematyce ślubnej można znaleźć informację, że wesele najlepiej rozpocząć planować 12 miesięcy wcześniej. Z doświadczenia wiemy, że czasem mija się to z prawdą. Dlaczego tak jest? Terminy, terminy i jeszcze raz terminy... Dobrze, że mamy  pod ręką WonderPlaner. Więcej wyjaśnimy poniżej.Dobry plan nie jest zły.

Planowanie wesela Sylwia rozpoczęła 2 lata temu. Zaraz po zaręczynach ustaliła datę ślubu i rozpoczęła poszukiwanie sali weselnej, zespołu oraz kamerzysty i fotografa. Według nas są to aspekty, które należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem czasu. Co więcej podczas rezerwacji terminów (w 2014 roku) z usługodawcami niektóre daty na rok 2016 były już zarezerwowane! Więc jeśli zależy Wam na wysokiej jakości usług, pięknej dacie ślubu, wymarzonej sali lub ulubionym zespole weselnym to pamiętajcie, że czas ucieka. Więcej na temat odpowiedniego wyboru lokalu, fotografa i zespołu powiemy w osobnym wpisie. Kolejne aspekty planowania możecie rozłożyć w czasie i wrócić do nich 12 miesięcy przed ślubem.


12 miesięcy przed ślubem

W tym czasie należy podjąć decyzję, czy weźmiecie ślub konkordatowy, czy oddzielnie ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego i oddzielnie w Kościele. Oczywiście najwygodniejszą opcją jest ślub konkordatowy (ślub w Kościele, a następnie wszystkie dokumenty przekazywane są do USC). Przy okazji warto wybrać od razu miejsce zaślubin. Coraz popularniejsze stają się zaślubiny w plenerze np. w ogrodzie, na plaży lub w innym ulubionym miejscu - taką możliwość oferuje USC za dodatkową opłatą. Jeżeli zdecydujecie się na ślub konkordatowy to jest to dobry czas na sprawdzenie terminu nauk przedmałżeńskich (niektóre parafie organizują darmowe nauki dla swoich parafian).

Na początku planowania powinniście także określić wstępny budżet wesela, w ten sposób unikniecie zbędnych wydatków i nie popadniecie w długi. Nie każdy może sobie pozwolić na uroczystość z rozmachem zapraszając przy tym wszystkich krewnych i znajomych. Nie ma co ukrywać, sytuacja młodych ludzi w naszym kraju nie jest kolorowa i obecnie większość Młodych Pary decyduje się na skromniejsze wesele lub przyjęcie tylko dla najbliższych. Moda na wielkie i huczne wesela zaczyna odchodzić do lamusa.

Jeśli nie zamówiliście jeszcze sali weselnej, zespołu czy fotografa to jest na to ostatni dzwonek!11 - 10 miesięcy przed ślubem

To dobry moment na ustalenie przewidywanej liczby gości, biorąc pod uwagę planowane założenia budżetowe oraz wielkość zarezerwowanej sali weselnej.

Wyboru świadków na ślubie także nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Warto wcześniej poinformować wybranków, w ten sposób unikniecie rozczarowań oraz będziecie mogli skorzystać z ich pomocy podczas planowania kolejnych elementów tego ważnego dnia.

Kolejnym ważnym w tym czasie elementem przygotowań ślubnych jest wybór motywu przewodniego wesela, rodzaju dekoracji i znalezienie odpowiedniej dekoratorki. W tym przypadku lepiej zdać się na profesjonalistę (osobiście polecamy Just Married Ślub od A do Z).


9 - 6 miesięcy przed ślubem

W tym czasie Panna Młoda powinna rozeznać się z dostępną na rynku ofertą sukien ślubnych. Warto poświęcić 2 - 3 dni na wycieczkę po salonach ślubnych wraz z przyjaciółkami. Nie zawsze to co sobie wymarzyłyśmy dobrze będzie na nas wyglądać, dlatego warto przymierzyć różne modele. Czas na uszycie sukni ślubnej to przeważnie 4 - 5 miesięcy. Temat wyboru odpowiedniej sukni ślubnej pojawi się w kolejnych wpisach na blogu.

6 miesięcy przed ślubem to najwyższy czas, aby rozejrzeć się za ślubną papeterią. Wybór wzoru i treści zaproszenia to naprawdę trudne i pracochłonne zadanie. Na rynku dostępnych jest wiele oryginalnych zaproszeń ślubnych, nam osobiście ciężko jest zdecydować się na jeden model. Pora złamać stereotyp, że zaproszenia ślubne są białe i nudne. Wkrótce pokażemy Wam nasze pomysły na unikatowe zaproszenia ślubne, jesteśmy ciekawe jak Wam się spodobają nasze pomysły.

Ponadto Panna Młoda powinna pamiętać o zarezerwowaniu terminów u kosmetyczki i fryzjerki. W bardziej popularnych salonach piękności najlepiej zrobić to 6 miesięcy przed ślubem.


5 - 3 miesięcy przed ślubem

To odpowiedni czas na ustalenie urlopu w pracy. Tydzień przed weselem może być mocno napięty, warto ten czas poświęcić tylko na przygotowania do ślubu, bez obaw, że będziemy musiały zostać dłużej w pracy.

Ponadto 4 miesiące przed ślubem to czas na wybranie stroju dla Pana Młodego. Garnitur, smoking, a może frak? Niektórzy mężczyźni nie widzą różnicy... i tu zaczyna się rola kobiety jako osobistej stylistki. Należy pamiętać także o dodatkach: buty, muszka lub krawat, koszula, spinki do mankietów.


Mniej więcej 3 miesiące przed ślubem Panna Młoda powinna zacząć rozglądać się za dodatkami do sukni ślubnej. Wygodne, a zarazem ładne buty to podstawa! Musimy przetańczyć w nich całą noc i nie nabawić się odcisków na poprawiny. Olśniewająca biżuteria i seksowna bielizna to także ważne elementy stroju, których nie należy bagatelizować i zostawiać na ostatnią chwilę. Niebawem pokażemy Wam nasze inspiracje i pomysły.

Wybór kwiatów to także ważny aspekt przygotowań, możecie zlecić go dekoratorce lub jeśli czujecie się na siłach wybrać własne kompozycje kwiatowe - bukiet dla Panny Młodej i Druhny, butonierki Pana Młodego i Drużby, kwiaty do włosów, dekoracja stołów i kościoła.

Zakup i grawerowanie obrączek, z pozoru łatwa czynność, w rzeczywistości okazuje się, że nie wszystko pasuje tak pięknie na nasze paluszki. Kwadratowe obrączki wyglądają bardzo masywnie na szczupłych i drobnych palcach, natomiast tradycyjna zaokrąglona obrączka "ginie" na nieco większym palcu naszego wybranka. Jednak schody zaczynają się dopiero wtedy, gdy okazuje się, że brakuje naszego rozmiaru i konieczne jest zamówienie obrączek. P.S. Dziewczyny jeśli rozmyślacie zakup obrączki z diamentem to koniecznie zapytajcie sprzedawcę czy będzie możliwość powiększenia lub zmniejszenia takiej obrączki w przyszłości.

A zapomniałabym, jeśli razem z partnerem macie obie lewe nogi do tańca to także najwyższy czas na zapisanie się na kilka lekcji do szkoły tańca. Pierwszy taniec powinien być wyjątkowy, kobiety mają o tyle łatwiej, iż w długiej sukni nie będzie widać ich stóp, natomiast mężczyźni mają nieco utrudnione zadanie i powinni znać chociaż podstawowe kroki taneczne. Jeśli w budżecie nie ujęliście nauki tańca, warto zajrzeć na YT, można znaleźć wiele ciekawych filmików instruktażowych, jednak taka nauka wymaga więcej czasu i samokontroli.


3 - 2 miesiące przed ślubem


W tym okresie powinniście zastanowić się nad wyborem czytań i oprawy muzycznej w dniu zaślubin oraz przebiegiem całej uroczystości. To jest Wasz Dzień więc macie możliwość wyboru ulubionych czytań i utworów muzycznych w Kościele, pamiętajcie jednak, aby poinformować o tym księdza i organistę.

Pozostając w temacie ślubu kościelnego (katolickiego), należy mieć na uwadze wszystkie formalności ślubne takie jak:
- metryki chrztu (nie starsze niż 3 miesiące),
- zaświadczenie o bierzmowaniu,
- zaświadczenie z USC o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego (nie starsze niż 6 miesiące) lub akt małżeństwa, jeżeli już jesteście po ślubie cywilnym,
- potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej,
- zaświadczenie o ogłoszeniu zapowiedzi (jeśli były one ogłaszane w innej parafii),
- zaświadczenia o spowiedzi (w niektórych parafiach wymagane są dwie spowiedzi przedślubne),
- spisanie protokołu przedślubnego (nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą ślubu).


Jeśli sala weselna znajduje się w dużej odległości od miejsca zaślubin, to należy zamówić ślubny transport dla siebie i dla gości oraz noclegi dla gości przyjezdnych z daleka.

UWAGA! 2 miesiące przed ślubem to najlepszy czas na doręczenie ślubnych zaproszeń gościom. Zarezerwujcie sobie kilka dni na rodzinne odwiedziny i spotkanie ze znajomymi.

Jednym z przyjemniejszych elementów przygotowań do ślubu jest planowanie wieczoru panieńskiego. Zazwyczaj to druhna przygotowuje dla nas ten "ostatni wolny wieczór". Jednak powinnyście przedstawić jej swoje pomysły i zastrzeżenia. Ten wieczór będzie należeć do Was nie chcecie przecież, aby odbył się w miejscu, którego nie lubicie albo co gorsze pojawiła się na nim znajoma, z którą od dawna nie rozmawiacie.

Próbnej fryzury i makijażu, także nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Dobór fryzury i makijażu powinien być przede wszystkim dopasowany do urody Panny Młodej, ale także uzależniony od rodzaju sukni ślubnej oraz motywu przewodniego wesela. Wkrótce pokażemy Wam nasze inspiracje odnośnie fryzury, makijażu i manicure ślubnego.


1 miesiąc przed ślubem

To czas na:
- Wybór repertuaru zespołu lub DJ'a.
- Przedstawienie wytycznych dla fotografa i kamerzysty.
- Ustalenie MENU.
- Zakup alkoholu i wybór ciasta oraz tortu weselnego.
- Zabiegi pielęgnacyjne na ciało i włosy.
- Potwierdzenie listy gości.


3 tygodnie przed ślubem

W tym czasie:
- Najlepiej zaplanować rozsadzenie gości, w ten sposób unikniecie niepotrzebnego zamieszania na początku zabawy weselnej. W tym celu zamówcie winietki i podziękowania dla gości (jeśli dysponujecie czasem możecie wykonać je we własnym zakresie).
- Ostatnie poprawki sukni ślubnej (koniecznie zabierzcie ze sobą buty i biżuterię oraz przygotujcie fryzurę zbliżoną do tej którą będziecie miały w dniu ślubu).


1 tydzień przed ślubem

To dobry moment na:
- Załatwienie ostatnich formalności w Kościele i spowiedź przedślubną.
- Ustalenie ostatnich szczegółów z dekoratorką i zarządcami sali weselnej.
- Potwierdzenie obowiązków usługodawców i potwierdzenie harmonogramu ich pracy.
- Dostarczenie winietek na miejsce zabawy weselnej.


1 dzień przed ślubem

- Warto dzień przed ślubem wybrać się na manicure, pedicure, maseczkę i inne zabiegi upiększająco-relaksujące. Nie zostawiajcie sobie tego na dzień zaślubin.
- Przygotowanie dokumentów, podpisanie zaświadczeń o zawarciu związku małżeńskiego w Kościele.
- Przygotowanie obrączek.
- Wyposażenie koszyczków ratunkowych.
- Dostarczenie alkoholu do sali weselnej ( należy pamiętać o spisaniu protokołu dostarczenia alkoholu).
- Ostatnie porządki i dekoracje domu.
- RELAKS!


Jeśli przeraża Was wizja organizacji wesela, możecie skorzystać z pomocy firm zajmujących się kompleksową organizacją tego ważnego dnia, zrobią to za Was od A do Z i pomogą w najtrudniejszych momentach. Osobom z województwa lubelskiego gorąco polecamy firmę JUST MARIED Ślub od A do Z, która zamieni Wasz Wielki Dzień w bajkę. :)

Dajcie znać w komentarzach jak podoba Wam się pierwszy wpis z serii Wedding Day. Od teraz będziemy na bieżąco dzieliły się z Wami naszymi inspiracjami i postępami ślubnych przygotowań. A może są wśród Was przyszłe Panny Młode?

You Might Also Like

11 komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się z Waszego szczęścia *-* ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaświadczenie do ślubu konkordatowego wydawane przez dowolnego kierownika USC ważne jest 6 miesięcy a nie 3. Nie należy zwlekać z wizytą w USC ponieważ zaświadczenie najczęściej nie jest wydawane od reki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za poprawkę :). Nasza przyjaciółka przed ślubem całkiem zapomniała o tym zaświadczeniu, ale na szczęście udało jej się je zdobyć dzień po ślubie :D.

   Usuń
 4. Aaaa! Ja tez w tym roku wychodzę za maż:) do naszego slubu zostało tylko 6 miesiecy i zaczynam bardzo panikować ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulujemy! Widziałyśmy już próbną fryzurę na Instagramie - wyglądałaś pięknie <3

   Usuń
 5. Pamiętam jak niedawno ja planowałam :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Z racji mojej pracy, wiem, że są pary, które zaproszenia zamawiają pół roku przed ślubem, ale są i takie co je zamawiają miesiąc przed, w środę i chcą mieć na piątek.Najważniejsze, żeby to podobało się młodym, a nie rodzicom. Dobrze zaplanowany ślub, wesele, może być wielką frajdą i przyjemnością, a nie stresem.Obu Wam gratuluję

  OdpowiedzUsuń