WEDDING DAY: wybór fotografa i kamerzysty

Cześć! Ślubne fotografie i film to najpiękniejsze pamiątki z dnia ślubu. Przez stres i natłok obowiązków, niektóre cenne chwile mogą...


Cześć!
Ślubne fotografie i film to najpiękniejsze pamiątki z dnia ślubu. Przez stres i natłok obowiązków, niektóre cenne chwile mogą umknąć nam z pamięci. W dzisiejszym wpisie z serii Wedding Day podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa i kamerzysty. My na szczęście ten wybór mamy już za sobą! :)

FOTOGRAF CZY KAMERZYSTA? A MOŻE JEDNO I DRUGIE?Młode Pary często zastanawiają się czy wybrać samego fotografa czy kamerzystę, a może dwie opcje naraz. Wszystko zależy od planowanego budżetu, nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. W dzisiejszych czasach koszt jednego fotografa + koszt jednego kamerzysty waha się w granicach 4-6 tysięcy za jeden dzień.

Osobiście zdecydowałyśmy się zarówno na fotografa, jak i kamerzystę, ze względu na to, że chcemy mieć wyjątkowe pamiątki, do których będziemy mogły wracać po latach. Same zdjęcia nie odwzorują dokładnie wszystkich emocji i atmosfery - słów przysięgi małżeńskiej, śmiechu, muzyki.


Ważna jest jakość! Fotografie ślubne są pamiątką na całe życie, nie chcecie przecież wstydzić się swoich zdjęć i ukrywać ich na dnie szuflady. Wybierając fotografa należy wziąć pod uwagę jego sprzęt, doświadczenie i umiejętności, które zazwyczaj oceniane są na podstawie portfolio. Istotny jest także zakres świadczonych usług: sesja ceremonii ślubnej, sesja plenerowa, zdjęcia z zabawy weselnej czy też inne dodatki takie jak foto-album, dron, foto-budka.

Mniej więcej 2 tygodnie przed planowanym weselem, spotkajcie się z fotografem w celu ustalenia przebiegu dnia ślubu, przedstawcie swoje wymagania i pomysły. Warto wcześniej przejrzeć gazety lub strony internetowe z inspiracjami fotografii weselnych.


Natomiast jeśli chodzi o kamerzystę to podobnie jak w przypadku fotografa liczy się doświadczenie i wliczone w cenę usługi. Obecnie kamerzyści oprócz filmu z ceremonii zaślubin oraz wesela, oferują także możliwość nakręcenia teledysku ślubnego i sesji plenerowej, podziękowań dla rodziców lub filmików typu lipdup.

Decydującym czynnikiem jest sprzęt, z którego korzysta fachowiec. Przyczyni się on przecież do jakości nakręconego filmu. Jeżeli dysponujecie większym budżetem, warto zastanowić się nad dwoma kamerzystami, wtedy na pewno żadna cenna chwila nie zostanie przegapiona. Film kręcony z dwóch perspektyw będzie w rezultacie bardziej profesjonalny.

Na spotkaniu z kamerzystą przedstawcie swoją wizję filmu, otwarcie powiedzcie co Wam się podoba, a co nie. Poproście o prezentacje przykładowych filmów ślubnych, zaproponujcie utwory muzyczne, które miałyby się znaleźć jako podkład dla filmu. Kamerzysta sam decyduje jakie jakie sceny z wesela zmontować lub wyciąć. Naszym zdaniem film z wesela powinien zawierać błogosławieństwo, ceremonię ślubu, pierwszy toast, pierwszy taniec, oczepiny oraz fragmenty zabawy. Nie wiem czy wiecie, ale niektórzy kamerzyści za dodatkową opłatą oferują Młodej Parze cały nagrany, a nie zmontowany materiał z dnia ślubu.


Koniecznie zapytajcie zarówno fotografa, jak i kamerzystę o czas realizacji zamówienia. Nie chcecie przecież czekać na film lub zdjęcia trzech miesięcy! Zazwyczaj film jest gotowy po ok. miesiącu od nagrania.

P.S. Niektóre firmy oferują korzystne pakiety: fotograf + kamerzysta. Warto zapytać o taką możliwość. :)

Nie zapomnijcie o formalnościach, podpisanie umowy, rezerwacja terminu, wpłata zaliczki.


O czym chcielibyście przeczytać w kolejnym wpisie z serii Wedding Day?

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Sama jestem fotografem i z doswiadczenia wiem ze ludzie nie wiedza czym sie kierowac w wyborze tej czesci obslugii, niestety czesto cena wygrywa kosztem doswiadcznie czy sprzetu ktorym ma byc rejestrowany ten jeden dzie. Super ze sa osoby ktore w taki sposob staraja sie nakreslic jak powinna przebiegac prawidlowa selekcja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, cena dla niektórych jest czynnikiem decydującym. Jednak my wolimy oszczędzać na czymś innym, nie na pięknych pamiątkach na całe życie. :)

   Usuń
 2. Świetna seria! Dodaję do zakładek- w przyszłości pewnie ta wiedza się przyda:)
  Oj z tymi fotografami jest różnie- pamiętam jak raz oglądałam zdjęcia z wesela i okazało się, że fotograf zamiast robić zdjęcia młodej parze i rodzinie, robił zdjęcia... dzieciom. Pieniądze wydane w błoto, a przecież wesele tylko jedne...
  Dobrze, że teraz można sprawdzić opinie w internecie i zmniejszyć ryzyko wpadek tego typu!

  OdpowiedzUsuń
 3. W przyszłości pewnie też zdecyduję się na kamerzystę i fotografa, bo to niepowtarzalna pamiątka :) Wolę zrezygnować z innych "pierdół" na rzecz filmu i zdjęć :)

  OdpowiedzUsuń