WEDDING DAY: Jak zapraszać na wesele?

W przygotowaniach do ślubu, bardzo istotną kwestią, a wręcz powiedziałybyśmy, że najważniejszą jest zaproszenie gości weselnych. Bez nic...


W przygotowaniach do ślubu, bardzo istotną kwestią, a wręcz powiedziałybyśmy, że najważniejszą jest zaproszenie gości weselnych. Bez nich nie wyobrażamy sobie żadnego wesela. Podczas zapraszania gości obowiązują pewne zasady savoir-vivre, których należy przestrzegać, inaczej możemy kogoś urazić lub wyjść na niepoważnych.

Kiedy wręczyć zaproszenie?


Zaproszenia ślubne najlepiej przekazać 2 miesiące przed zaplanowanym terminem uroczystości, jednak nie później niż miesiąc przed ślubem. Od niedawna przyjął się zwyczaj wysyłania tak zwanych SAVE THE DATE, mających na celu poinformowanie gości o dacie uroczystości, szczególnie jeśli goście mieszkają za granicą lub planowana data ślubu wypada w okresie świątecznym lub wakacyjnym. Save the date z angielskiego zarezerwuj termin, można wysłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Dzięki nim goście z dużym wyprzedzeniem czasowym będą mogli zaplanować udział w tym ważnym dla nas wydarzeniu.


Jakie informacje powinny być na pewno zawarte w zaproszeniu?


- Imiona i nazwiska adresatów
- Data i godzina ślubu i wesela
- Miejsce ślubu i wesela wraz z adresem
- Informacja do kiedy goście powinni potwierdzić udział w uroczystości wraz z numerem telefonu


Treść zaproszenia


Niektórzy Młodzi odchodzą od zwrotu zapraszania gości "wraz z rodzicami" i robią to we własnym imieniu. Bez względu na to na jaką formę się zdecydujecie obie są dopuszczalne w zasadach savoir-vivre.


Zaproszenia należy dokładnie zaadresować, aby osoba, którą zapraszamy nie miała wątpliwości. Jeśli planujemy zaprosić małżeństwo wraz z dziećmi to należy tak sformułować treść zaproszenia, aby jasno wynikało z niej czy zaproszenie obejmuje tylko dorosłych czy także dzieci. W sytuacji gdy w rodzinie małżeństwo posiada dorosłe dzieci, to wypada  wręczyć im osobne zaproszenia. Jeśli zapraszana osoba nie jest w związku małżeńskim i nie posiadamy wiedzy na temat jej partnera to na zaproszeniu warto dodać zwrot "z osobą towarzyszącą", natomiast jeśli znamy jej partnera to należy zapisać go na zaproszeniu.


Podczas wypisywania zaproszeń trzeba zwrócić uwagę na poprawne wpisanie imion i nazwisk osób zapraszanych. Wcześniej warto upewnić się, jak odmieniają się niektóre nazwiska. Jednakże savoir vivre zezwala na zastosowanie zaproszeń bez podania nazwiska osoby zapraszanej, jednak nam nie do końca podoba się ten pomysł.


Sposób wręczenia zaproszeń


Rodzinie i najbliższym przyjaciołom zaproszenia należy wręczyć osobiście, szczególnie jeśli zapraszamy ich zarówno na ślub, jak i na wesele. Przed planowaną wizytą należy jednak uprzedzić przyszłych gości i umówić się na dogodny dla nich termin spotkania. Krewnych z daleka lub z zagranicy nie musimy zapraszać osobiście, jednak należy poinformować ich telefonicznie o planowanym wysłaniu zaproszeń pocztą. Natomiast, jeśli zapraszamy tylko na ślub to zaproszenia jak najbardziej można przesłać pocztą. Coraz bardziej popularne staje się przesyłanie zawiadomień o ślubie, a nawet zaproszeń na ślub pocztą elektroniczną. W tym ostatnim przypadku musimy mieć pewność, że osoba zaproszona odczytała naszą wiadomość, w tym celu warto ustawić potwierdzenie odebrania wiadomości. Jednakże, zapraszanie wszystkich gości przez telefon lub z pomocą poczty elektronicznej to duży nietakt.


Nie zapomnijcie o wypisaniu zaproszeń do osób najbliższych rodziców i rodzeństwa. Teoretycznie nie potrzebują oni oficjalnych zaproszeń do udziału w uroczystości, jednak takie zaproszenia będą dla nich miłą pamiątką. My w tym celu dla rodziców i rodzeństwa wybrałyśmy specjalne, bardzo oryginalne zaproszenia firmy Zonarti. Takie wyjątkowe zaproszenia wykonane z drewna na pewno sprawią wiele radości osobie obdarowanej, ale także okażą się niezapomnianą pamiątką, a nawet dekoracją domu.

Zaproszenia Azur Zonarti


Zaproszenia ślubne w wersji Azur wykonane są ze sklejki o grubości 8mm. Ozdobione zostały pięknym wzorem, który wpisuje się w stylistykę vintage. Tekst zaproszenia został laserowo wycięty po drugiej stronie "tabliczki". Dodatkowo zostały przewiązane dekoracyjnym sznurkiem. Jeśli planujecie wesele w stylu rustykalnym to drewniane zaproszenia Zonarti wprowadzą gości w klimat wesela.

Zaproszenia Orname Zonarti

Zaproszenia ślubne w wersji Orname również wykonane są z drewnianej sklejki o grubości 4mm. Strona tytułowa ozdobiona została wyjątkowym wzorem serca z odcisków palców. Dodatkowo znajdują się na niej zeskanowane podpisy Pary Młodej, co dodaje osobistego charakteru zaproszeniom. Na drugiej stronie znajduje się laserowo wycięta treść zaproszenia. Zaproszenie Zonarti zostało zabezpieczone olejem lub białą farbą w zależności od upodobań. Dodatkowym elementem jest dekoracyjny sznurek lub tasiemka w kolorze przewodnim wesela.


O czym poinformować gości podczas wręczania zaproszeń?


- Informacja o poprawinach
- Informacje o ewentualnych noclegach
- Szczegóły dotyczące transportu
- Ostateczny termin potwierdzenia przybycia


Po otrzymaniu zaproszenia na ślub i wesele zawsze należy skontaktować się z narzeczonymi i potwierdzić uczestnictwo. Jeśli z jakiś przyczyn musimy odmówić przybycia należy grzecznie podziękować za zaproszenie i krótko przedstawić powód swojej nieobecności. Jeżeli zaproszone osoby nie potwierdzą lub nie odmówią przybycia na naszą uroczystość, wtedy narzeczeni lub ich rodzina powinni skontaktować się i poprosić o odpowiedź. Przez szacunek dla narzeczonych i rodzin należy pamiętać o poinformowaniu Młodej Pary o swojej decyzji. Dużym nietaktem jest potwierdzenie przybycia, a nie pojawienie się na uroczystości bez podania ważnej przyczyny. Wiadomo różne nieprzewidziane sytuacje mogą się przydarzyć, jednak należy pamiętać, że narzeczeni i ich rodzice ponoszą duże koszty związane z przygotowaniem uroczystości i dokładna liczba gości weselnych jest bardzo istotna.


Zaproszenia ślubne od strony graficznej omówimy w oddzielnym wpisie. Jeśli zapomniałyśmy o jakiś ważnych zasadach podczas zapraszania gości na wesele to koniecznie dajcie nam znać w komentarzach. :)


Drewniane zaproszenia oraz personalizowane wieszaki pochodzą ze sklepu Zonarti.

You Might Also Like

1 komentarze