Dove Self-Esteem Budowanie pozytywnej samooceny

Współczesna młodzież wychowuje się w erze Internetu. To z niego czerpie wiedzę i wzorce zachowań. Niestety wirtualna rzeczywistość bywa...


Współczesna młodzież wychowuje się w erze Internetu. To z niego czerpie wiedzę i wzorce zachowań. Niestety wirtualna rzeczywistość bywa obłudna i często nie ma nic wspólnego z prawdziwym życiem. Na dzieci i nastolatki oddziałuje wiele bodźców, które kształtują ich wyobraźnie, postrzeganie innych, ideały piękna czy nawet ich osobowość. W internetowej pułapce łatwo się zagubić, dlatego trzeba zachować pewien dystans do informacji i obrazów, które tam widzimy. 

Dorastanie to trudny etap w życiu każdego człowieka. Wielu młodych ludzi przechodzi w tym czasie bunt, zmienia się ich ciało i osobowość. Często związane jest to z negatywnymi emocjami, niską samooceną i brakiem samoakceptacji. Na tym etapie niezwykle ważne są relacje matki z córką. To ona jest najbliższą osobą, z której czerpiemy wzór do naśladowania. Pozytywne relacje z obojgiem rodziców pomagają w poczuciu własnej wartości i są istotne w budowaniu kontaktów z rówieśnikami.


Od 2004 roku Dove realizuje projekt „Dove Self-Esteem" w 139 krajach. W tym roku po raz pierwszy dotarł także do Polski. Program został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Do tej pory przedsięwzięcie dotarło do ponad 20 milionów młodych osób. Misją programu jest budowanie pozytywnej samooceny wśród młodzieży, aby młode pokolenie rozwijało swój potencjał w poczuciu akceptacji swojego ciała i wysokiej samooceny. Program "Dove Self-Esteem Budowanie pozytywnej samooceny" jest oparty o sprawdzone materiały, w tym porady dla rodziców, jak pomóc dzieciom tworzyć zdrowe relacje, przezwyciężyć problemy z akceptacją własnego ciała oraz lubić i akceptować siebie.

Samokrytyka jest zjawiskiem powszechnym wśród nastolatków. Niezadowoleni z własnego wyglądu przez co nie akceptują siebie. Wpływa to negatywnie na ich relacje z rówieśnikami, stają się wyalienowani, nie angażują się społecznie i są nieśmiali. Oddziałuje to także na zdrowie fizyczne i psychiczne mam na myśli zaburzenia odżywiania, depresje, nerwice.


Przyjacielskie relacje z siostrą pomogły w budowaniu mojej osobowości i samooceny. Cenie w niej szczerość i obiektywizm. Zawsze doradzała mi w ciężkich wyborach i mogę się jej wygadać kiedy tego potrzebuję. W okresie dojrzewania pomogła mi dostrzec pozytywne cechy wyglądu i zaakceptować siebie taką jaką jestem. W kolorowych gazetach i Internecie często przedstawiany jest nierealistyczny ideał urody. Cyfrowo retuszowane zdjęcia, idealny makijaż, fajny kadr to wszystko sprawia, że wizerunek wielu osób na zdjęciu odbiega od rzeczywistości. Młode dziewczynki chcąc naśladować swoją idolkę często wpadają w kompleksy, krytykując swoje prawdziwe ciało i dążąc do wyimaginowanej wizji piękna. Należy pokazać młodemu pokoleniu, że nie tylko wygląd ma znaczenie – istotne jest samopoczucie.

W rozwijaniu poczucia własnej wartości pomaga odkrywanie swoich zalet i talentów. Każdy z nas ma swoją mocną stronę, jest w czymś dobry lub potrafi coś czego nie potrafią inni. Trzeba myśleć pozytywnie, dostrzegać te aspekty, które sprawiają, że czujemy się dowartościowani. Pierwszym krokiem do pewności siebie jest pokochanie i zaakceptowanie siebie samego. 


W chwilach słabości, niezadowolenia, smutku zdarza nam się krytykować siebie lub innych. Krytykowanie wyglądu jest częstym zjawiskiem wśród kobiet. Wmawiamy sobie, że jesteśmy grube czy brzydkie. Nadmiernie koncentrujemy się na cechach fizycznych. Najbardziej bolesna i zapadająca w pamięci jest krytyka z ust bliskiej osoby. U dzieci i młodzieży takie zachowanie może negatywnie odbić się na poczuciu pewności siebie. 

Krytykowanie wyglądu innych może w konsekwencji doprowadzić do kłótni, dokuczania czy nawet nękania. Agresywne zachowania, budzą niepokój i agresję. Wyśmiewanie, szerzenie plotek lub w skrajnych przypadkach atakowanie fizyczne to jedne z częstych zjawisk wśród młodzieży w szkołach. Jako osoby dorosłe nie możemy być obojętni wobec takiego zachowania. Swoją mądrość życiową należy przekazywać młodszemu pokoleniu i uczyć ich szacunku do innych oraz samego siebie. Zazwyczaj Ci którzy nękają sami są osobami nieszczęśliwymi, chcącymi świadomie lub też nieświadomie wyładować emocje na innym człowieku.


Szczęśliwe życie rodzinne przyczynia się do budowania pewności siebie. Nie zostawiajmy młodzieży samej ze swoimi problemami. Pamiętajcie o rozmowie i uświadamianiu. Na stronie programu Dove Self-Esteem znajdziecie materiały dla rodziców i nauczycieli, które pomogą Wam w wspieraniu rozwoju poczucia pewności siebie u dzieci i młodzieży. 

You Might Also Like

2 komentarze